Futbol Dünyası Karıştı

Pandeminin etkisiyle yayın gelirlerinde çok büyük düşüşler yaşadığını iddia eden Avrupa’nın büyük futbol takımları, Avrupa süper ligi adıyla yeni bir organizasyon kuracaklarını açıkladılar. Bu durum başta UEFA olmak üzere birçok kurumun büyük tepkisiyle karşılandı.

Birçok Takım Var

Yapılan açıklamaya göre Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Barcelona, Real Madrid, Atletico Madrid, Inter, Milan ve Juventus’tan oluşacak olan süper lige 3 futbol takımı daha eklenecek. Bunların kim olacağı konusunda belirsizlik sürerken, özellikle PSG ve bazı Alman kulüplerinin olabileceği konuşulmakta. Aynı zamanda ligde toplamda 20 tane takım olacak. Her sene 5 değişik ekip buraya dahil edilecek.

UEFA Tepki Gösterdi

Bu karara en büyük tepki ise UEFA’dan geldi. Yapılan açıklamada şunlar söylendi; böyle bir girişimin kabul edilmesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. UEFA tarafından düzenlenen şampiyonlar ligi ve Avrupa ligi halen oynanmaktadır. Bunun haricinde daha farklı bir organizasyona müsaade edilmeyecektir. Aksi bir durum olması halinde ise takımların yerel liglerden diskalifiye edilmesi gündeme gelecektir. Bu ligde oynayacak oyuncular ise hiçbir Avrupa ya da Dünya kupası mücadelesine dahil olunmayacak denildi.

Türkiye’den Tepki Var

Türkiye Futbol Federasyonu da konu ile alakalı olarak bir açıklama yaptı ve bu girişimin futbolun ruhuna zarar vereceğini söyledi. En çok merak edilen konuların başında ise hangi Türk takımlarının burada yer alacağı. Söylentilere göre gerek Galatasaray’ın gerekse Fenerbahçe’nin adı geçmekte. Ancak şu ana kadar alınmış olan net bir karar söz konusu değil.

Gösteriler Başladı

Tüm bunların ardından proje lige karşı olan tepkiler de başlamış durumda. İngiltere’de bir araya gelen Chelesa taraftarları, takımlarının kesinlikle bu lig içerisinde yer almaması gerektiğini belirterek, kulübün önünde toplandılar. Liverpool taraftarları da geçtiğimiz günlerde benzer bir protesto gerçekleştirerek, takımlarının bir işçi ekibi olduğunu ve bu organizasyonun futbolun ruhuna uygun olmadığını belirttiler. Yaşanan gelişmelerin sonrasında gelecek sene yapılacak olan Şampiyonlar ligi maçlarında hangi takımların yer alacağı şimdiden en çok merak edilen konuların başında geliyor. Aynı zamanda Avrupa kupasının akıbeti de merak konusu.

 

Be the first to comment

Leave a comment

Your email address will not be published.


*